W dniu dzisiejszym (25.11.2013r.) rozpoczęły się największe w historii Izraela ćwiczenia lotnictwa wojskowego pod kryptonimem "The Blue Flag" (Niebieska Flaga).

Kryptonim trwających właśnie międzynarodowych ćwiczeń lotnictwa wojskowego w Izraelu wzięto od koloru flagi Sił Powietrznych Izraela (Israeli Air Force), zaś inspiracją do ich przeprowadzenia są powszechnie znane amerykańskie ćwiczenia sił lotniczych "Red Flag":

Flaga Sił Powietrznych Izraela (Israeli Air Force).

Ćwiczenia "Blue Flag" prowadzone w bazie IAF, Ovda na południowych krańcach Półwyspu Synaj, trwać będą do czwartku. Dla przypomnienia dodam, że w marcu ubiegłego roku w podobnych ćwiczeniach "Desert Hawk" brały udział polskie samoloty F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

W obecnych ćwiczeniach udział wieźmie ponad sto samolotów wojskowych z czterech krajów: USA, Włoch, Grecji i Izraela. Przewidziana była również obecność polskich samolotów, ale ze względu na oszczędności budżetowe w polskim wojsku udział ich został odwołany.

Celem ćwiczeń ma być m.in. wymiana doświadczeń i wzmocnienie współpracy sił powietrznych państw uczestniczących w "Blue Flag". Piloci, oprócz prowadzenia walk powietrznych w różnych wariantach, będą trenować także misje powietrzne powietrze-ziemia, przełamywać  i zwalczać obronę przeciwlotniczą przeciwnika oraz koordynować wspólne działania w tym w dziedzinie walki elektronicznej.

Po raz pierwszy szkolenie w czasie ćwiczeń "Blue Flag" obejmować będzie również zastosowanie nowego systemu informatycznego, który pozwala na podgląd na żywo podejmowanych działań z samolotów biorących udział w misji przez dowództwo sił lądowych.

Prowadzone wspólnie misje podczas "Blue Flag" obejmują również szkolenie w identyfikacji różnych pocisków przeciwlotniczych od ręcznych wyrzutni rakiet (RPG) do zaawansowanych systemów ataku ziemia-powietrze.

Ćwiczenia "Blue Flag" są kontynuacją wcześniejszych manewrów amerykańsko-izraelsko-tureckich, które zostały przerwane ze względu na pogorszenie się stosunków turecko-izraelskich. Tak więc miejsce samolotów tureckich postanowiono wypełnić nowymi sojusznikami, których w ten sposób się testuje do ich zdolności wspólnego współdziałania z lotnictwem amerykańsko-izraelskim. W związku z tym w ubiegłym roku przeprowadzono podobne ćwiczenia z lotnictwem Rumunii, Bułgarii, Cypru, Węgier, Grecji- i jak wcześniej wspomniałem- Polski.

IAF rozpoczął praktykę współpracy w zagranicznymi siłami lotniczymi od ponad trzech lat, ale dopiero od niedawna są one prowadzone systematycznie, m.in. we współpracy z lotnictwem wojskowym greckich sił zbrojnych, gdzie samoloty IAF latają codziennie biorąc udział w ćwiczeniach lotów na duże odległości.

Na trwające obecnie ćwiczenia "Blue Flag" zostali zaproszeni liczni obserwatorzy z krajów sojuszniczych oraz dyplomaci i dziennikarze. Wśród uczestniczących jako obserwatorzy gości są przedstawiciele ponad dwudziestu krajów, w tym również attache wojskowych oraz przedstawicieli cypryjskich i bułgarskich sił powietrznych. Nie biorą zaś udziału w obecnie prowadzonych ćwiczeniach "Blue Flag" jako obserwatorzy przedstawiciele tureckich i polskich sił zbrojnych

Ambasador amerykański w Izraelu, Dan Shapiro, który wziął kilka dni wolnego w czasie ostrej reakcji izraelskich władz po zawartym w nocy z soboty na niedzielę porozumieniu w Genewie Grupy 5+1 z Iranem, powiedział na uroczystym otwarciu ćwiczeń "Blue Flag", że:

"Żyjemy w trudnych i niebezpiecznych czasach. A Izrael znajduje się w  niebezpiecznym regionie. Dlatego też  musi mieć najlepiej wyszkolone siły (zbrojne- dopisek mój) oraz potrzebuje sojuszników"

Przed rozpoczęciem ćwiczeń "Blue Flag" dowództwo IDF (Israel Defence Forces) wydało komunikat, że celem ćwiczeń jest doskonalenie współpracy lotnictwa państw w nim uczestniczących i nie koncentrują się one na konkretnej sytuacji operacyjnej, która mogłyby być związana z planowaniem przeprowadzenia wspólnego ataku na Iran.

https://www.youtube.com/watch?v=6oJ0naIYBms

http://www.youtube.com/watch?v=6oJ0naIYBms

Interesujący jest wzt. problem:

Po co od ponad trzech lat izraelskie siły powietrzne prowadzą międzynarodowe ćwiczenia dotyczące m.in "zwalczania i przełamywania obrony przeciwlotniczej oraz prowadzenia walki elektronicznej"  jeśli żaden kraj nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla terytorium Izraela? Czy ćwiczenie "zwalczania i przełamywania obrony przeciwlotniczej oraz prowadzenie walki elektronicznej" przez siły lotnicze jest działaniem defensywnym czy też ofensywnym?

Pozdrawiam.

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4457770,00.html

http://www.militarium.net/viewart.php?aid=344

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Powietrzne_Izraela

http://www.youtube.com/watch?v=6oJ0naIYBms

http://www.zerohedge.com/news/2013-11-25/coincidence-israel-launches-largest-ever-air-force-exercise-day-after-iran-deal

http://www.nytimes.com/2013/11/26/world/middleeast/longer-term-deal-with-iran.html?_r=0