Po 37 latach przerwy na Srebrnym Globie wylądował dzisiaj (14.12.2013r.) o godzinie 9:40 PM chiński bezzałogowy lądownik księżycowy Chang-3.

Chang-3 to pierwsze od 37 lat miękkie lądowanie na Księżycu, pozwalające umieścić na jego powierzchni instrumenty badawcze.

Zaplanowana misja badawcza Chang-3 polegać będzie na robieniu zdjęć oraz pobieraniu próbek gruntu, ale również na prowadzeniu innowacyjnych eksperymentów, jakie dotychczas nie były tam prowadzone. Łazik Yutu, który osadził na Księżycu lądownik Chang-3 jest wyposażony w skierowany w dół radar, którym można będzie zbadać strukturę księżycowego gruntu do 50 m wgłąb. Dodatkowo lądownik posiada teleskop do obserwacji nieba w ultrafiolecie.

Plan misji zakłada pobyt lądownika przez 90 dni, po czym rozpocznie on powót na Ziemię, zaś sam łazik Yutu pozostanie tam na zawsze.

Tak wyglądał start chińskiej rakiety nośnej 1 grudnia br.

https://www.youtube.com/watch?v=lgZslWEQZHY

 A pod tym linkiem znajduje się realcja na żywo z lądowania na Księżycu chińskiego lądownika Chang-3:

http://news.xinhuanet.com/video/2013-12/14/c_125859918.htm

Są już zdjęcia i film wykonane na Księżycu przez kamery chińskiego lądownika:

http://english.cntv.cn/program/newsupdate/20131215/100518.shtml

A oto film z lądowania na Księżycu chińskiej sondy:

https://www.youtube.com/watch?v=jvxYrzpOx2U

http://www.youtube.com/watch?v=jvxYrzpOx2U

Natomiast jeśli chodzi o indyjską rakietę Mangalyaan, która wykonuje lot w kierunku Marsa, to po początkowych kłopotach z silnikiem, jest ona już na właściwej trajektorii i kontynuuje go zgodnie z planem. Sonda kosmiczna Mangalyaan ma dotrzeć na orbitę Marsa w połowie przyszłego roku. Indyjska Agencja Kosmiczna jest czwartą, która wysłała sondę na Marsa. Jeśli więc powiedzie się umieszczenie indyjskiej sondy na orbicie Marsa, to Indie znajdą się w gronie największych obecnie potęg kosmicznych: USA, Rosji i UE, które tego wyczynu dokonały.

Dodatkowo okazało się- jak poinformował dzisiaj irański prezydent Hassan Rouhani, że rakieta kosmiczna Fargan (Pomyślność) z małpą na pokładzie została dzisiaj szczęśliwie sprowadzona na powierzchnię Ziemi.

Jest to już drugi w tym roku pomyślnie zakończony lot irańskiej rakiety nośnej wystrzelonej w przestrzeń kosmiczną z małpą na pokładzie. Pierwsza tego typu misja przeprowadzona została w styczniu br.

Na zdjęciu irańska małpa po powrocie z orbity okołoziemskiej.

Jak z powyższego widać rozpoczęła się druga faza wyścigu podboju Kosmosu, w której obecnie uczestniczą poza Japonią, Koreą Południową, KRLD i wspomnianymi wyżej Chinami, Indiami i Iranem również zachodnie firmy prywatne konkurujące ze sobą w zmaganiach o zdobycie nagrody "Google Lunar X Prize", której wysokość ma wynieść aż 20 mln $.

Czyżby tym razem podbój kosmosu wszedł w fazę jego rzeczywistej eksploatacji komercyjnej, anie tylko jak dotąd prowadzonej tam rywalizacji politycznej?

Chociaż w przypadku Iranu i częściowo ChRL oraz KRLD może chodzić również o wykorzystanie przestrzeni kosmicznej do celów  militarnych.

Pozdrawiam.

1. http://www.nasaspaceflight.com/2013/12/china-jade-rabbit-lunar-arrival/,

2.  http://www.reuters.com/article/2013/12/14/us-china-moon-idUSBRE9BD06T20131214,

3.  http://www.globaltimes.cn/content/832052.shtml#.Uqx_9Cez7Fw,

4.  http://www.debka.com/article/23526/Iran-returns-second-space-monkey-to-earth-stages-crisis-in-nuclear-talks,

5.  http://adnovuneon24.org/post/102537,my-walczymy-o-rozszerzenie-granic-ue-a-inni-w-tym-czasie-nie-proznuja,

6.  http://www.googlelunarxprize.org/,

7.  http://english.cntv.cn/program/newsupdate/20131215/100518.shtml ,

8.  http://www.youtube.com/watch?v=jvxYrzpOx2U .